Lecytyna sojowa

 

 Lecytyna jest substancją naturalną o wyjątkowych właściwościach. Główne jej składniki Triple Potency Lecithin to cholina i inozytol, a w Super Soya Lecithin 1200 szczególnie bogatej w fitohormony - skłanik zwany genisteina i daidzeina. Genisteina, chroni organizm przed wieloma chorobami degeneracyjnymi, takimi jak rak narządów płciowych i choroby sercowo-naczyniowe (CVD).

Triple Potency Lecithin

Cholina
to substancja witaminopodobna, odgrywająca kluczową rolę w strukturze błon komórkowych.
Inozytol znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, na przykład w soi. Duża ilość inozytolu gromadzi się w mózgu. Cholina i inozytol będąc substancjami lipotropowymi, zapobiegają stłuszczeniu wątroby.

Wszystkie osoby, którym usunięto woreczek żółciowy bezdyskusyjnie powinny po posiłku połykać jedną kapsułkę Triple Potency Lecithin w celu zemulgowania. Tłuszczu zawartego w pożywieniu. Proponujemy zrobić w domu mały eksperyment. Do słoiczka z oliwą wciśnij zawartość kapsułki Triple Potency Lecithin i mocno wstrząśnij kilka razy. Będziesz zdumiony jak z oleistego płynu po chwili lecytyna zrobi pianę - tak doskonale rozpuszcza tłuszcz.


kup teraz >>

Dzięki wyjątkowym właściwościom emulgującym lecytyna obniża poziom cholesterolu i powstrzymuje rozwój miażdżycy. Oczyszcza ścianki naczyń krwionośnych i wzmacnia mięsień serca. Lecytyna powoduje również zmniejszenie dolegliwości bólowych stawów. Jej regularne stosowanie umożliwia osobom z chorobami narządu ruchu taką działalność, jakiej w przeciwnym razie nie byliby w stanie prowadzić. Powinni ją także przyjmować sportowcy, którzy chcą szybko zwalczyć kontuzje i powrócić do intensywnych treningów. Lecytyna jest pomocna dla osób czułych na zmiany pogody, daje zdrowy połysk włosom i zapobiega ich wypadaniu. Z jej pomocą można zapobiec powstaniu egzemy.

Lecytyna poprawia pamięć i ma działanie lekko uspokajające. Spożyta z miodem poprawia funkcjonowanie mózgu. Jest świetnym środkiem tonizującym zwłaszcza dla osób starszych, bez apetytu i w depresji, ponadto zmiękcza stolec i zapobiega powstawaniu wzdęć. CaliVita International dysponuje wieloma preparatami zawierającymi lecytynę. Wśród nich wyróżnia się Triple Potency Lecithin, która nie zawiera oleju sojowego, lecz jego koncentrat. Co to oznacza w praktyce? Po prostu - zamiast zażywać dziennie trzy razy po 1 kapsułce, wystarczy wziąć tylko jedną kapsułkę trzy razy silniejszą. Korzystne efekty utrzymują się tak samo długo, jak w przypadku normalnej lecytyny.

 

Byliśmy świadkiem zakupu jednej z lecytyn w aptece i porady farmaceuty w zakresie stosowania tej lecytyny. Była to lecytyna w drażetkach (150 mg w jednej drażetce). Na pytanie kupującej pani „... Jak stosować ten produkt w wypadku polepszenia pamięci...” – osoba pytająca usłyszała odpowiedź: ”...3 x 1 dziennie”. Nie mogliśmy uwierzyć, że farmaceuta nie zna nawet profilaktycznej dawki lecytyny nie mówiąc o leczniczych dawkach stosowanych w różnego rodzaju schorzeniach.

Do tej pory nie widzieliśmy, ani nie słyszeliśmy o tym, by ktokolwiek na świecie wyprodukował lepszą lecytynę niż Triple Potency Lecithin. To koncentrat lecytyny mający potrójną moc działania, stąd nazwa Triple Potency ... Profilaktyczna dzienna dawka 1200 mg jest tutaj zwielokrotniona (3 x 1200 w jednej kapsułce), a zatem efekt działania jest doskonały. Jeśli pokusisz się o cenowe porównanie naszej lecytyny z innymi tego typu produktami, to będziesz zaskoczony jak bardzo ludzie przepłacają i to kupując produkty znacznie gorszej klasy.

  

Triple Potency Lecithin:

   - skutecznie obniża poziom cholesterolu

   - leczy ciężkie stany miażdżycy

   - zapobiega skrzepom i zatorom, udrażnia układ krwionośny

   - poprawia funkcje mózgu i układu nerwowego, poprawia pamięć - niezbędna w dużych ilościach przy wylewie, udarze, 
     stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona i Alzheimera

   - odtłuszcza i wzmacnia mięsień sercowy oraz odtłuszcza wątrobę

   - odtłuszcza skórę w łuszczycy i egzemie, sprzyja urodzie i włosów

   - zapobiega zaćmie, poprawia wzrok, w cukrzycy chroni oczy

Pamiętaj, że Triple Potency Lecithin jeszcze skuteczniej działa w zestawie wraz z Nopalin!

Super Soya Lecithin 1200

Obok składników podstawowych, w swoim składzie zawiera fitohormony i związki ochronne przed chorobami, szczególnie rakiem narządów kobiecych oraz zapalenie prostaty u mężczyzn. Substancje czynne i mechanizm ich działania w organizmie.
izoflawony sojowe w ilościach (w %):

Genistyna 8.53%
Genisteina 0.28%
Daidzyna 10.49%
Daidzeina 1.09%
Glycityna 2.57%
Glyciteina 1.26%

 


kup teraz >>

Izoflawony sojowe są naturalnymi fitohormonami (fitoestrogenami). Fitoestrogeny, nazywane też estrogenami spożywczymi są substancjami naturalnymi, występującymi w ponad 300 roślinach. Chociaż nie są prawdziwymi ludzkimi estrogenami, to działają jak estrogeny i są w stanie regulować podobne funkcje w organizmie. Organizm rozpoznaje je jako hormony, dzięki czemu suplementacja nimi codziennej diety łagodzi niepożądane skutki menopauzy, takie jak rozdrażnienie, znużenie, depresja, bóle głowy, uderzenia gorąca, zaburzenia pamięci, przyrost masy ciała, zaburzenia snu, zlewne poty, kołatania serca, napady płaczu, poczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego.
U kobiet przed i po menopauzie, kiedy stężenie estrogenu jest drastycznie zredukowane, działanie fitoestrogenów zawartych w soi jest w stanie zrekompensować zredukowane funkcjonowanie endogennego estrogenu, stanowiąc tym samym alternatywę wobec tabletkowej hormonalnej terapii zastępczej - fitoestrogeny mogą być stosowane w przypadkach, kiedy klasyczne leki hormonalne nie mogą lub nie powinny być stosowane.

Wśród fitoestrogenów wyróżnia się różne klasy substancji, z których najważniejszymi grupami są izoflawony, lignany i kumestany.
Izoflawony (najczęstsze to genisteina oraz daidzeina) mają korzystną właściwość podtrzymywania działania estrogenów przy ich niedoborze.

Genisteina i genistyna
Genisteina, chroni organizm przed wieloma chorobami degeneracyjnymi, takimi jak rak narządów płciowych i choroby sercowo-naczyniowe (CVD). Genisteina jest jednym z lepiej poznanych i intensywnie badanych izoflawonoidów znajdowanym w soi.
Badania naukowe dowodzą, że genisteina wykazuje efekt estrogenny:
- łagodzi objawy menopauzy
- przeciwdziała osteoporozie
- przeciwdziała niektórym rodzajom nowotworów
- większa męski potencjał.

Daidzeina i daidzyna
Ostatnie badania naukowe dowiodły, że daidzeina może pomóc w kształtowaniu kości i mineralizacji in vitro, przeciwdziała osteoporozie. Jej działanie w tym obszarze jest podobne do ganisteiny. Daidzeina powoduje efekt estrogenny i może być pomocna dla kobiet w okresie menopauzalnym. Jest ważnym przeciwutleniaczem.

Glycyteina i glycytina
Ma słabe działanie estrogenne. Jest najmniej przebadanym izoflawonem sojowym, jednak przypuszcza się, że jego działanie jest podobne do daidzyny i genisteiny, ze powodu podobieństwa w strukturze chemicznej.

Wskazania terapeutyczne

SUPER SOYA LECITHIN pomaga redukować objawów menopauzy jakimi są: rozdrażnienie, znużenie, depresja, bóle głowy, uderzenia gorąca, zaburzenia pamięci, przyrost masy ciała, zaburzenia snu, zlewne poty, kołatania serca, napady płaczu, poczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego zapobieganie osteoporozie.

Menopauza
Termin "menopauza" dosłownie oznacza ostatnie krwawienie miesięczne. Jest to przełomowy moment trwającego kilka lat klimakterium - okresu przejściowego w życiu kobiety zazwyczaj między 45. a 55. rokiem życia. Proces ten polega na stopniowym wygasaniu funkcji hormonalnej jajników i zdolności do prokreacji.
Okres menopauzy można podzielić na kilka podokresów:
- premenopauzę, kiedy nie ma jeszcze wyraźnych zaburzeń hormonalnych, ale już występuje podwyższony poziom gonadotropin przysadkowych
- perimenopauzę, kiedy spada liczba pęcherzyków Graafa w jajnikach i zanika wrażliwość jajników na stymulację przysadkową (w rezultacie obniża się poziom estrogenów i
- progesteronu), cykle są już często bezowulacyjne
- menopauzę właściwą, czyli ustanie krwawienia miesięcznego
- okres pomenopauzalny, kiedy krwawienie już nie występuje, poziom estrogenów i progesteronu jest znacznie obniżony, a poziom gonadotropin bardzo wysoki

Osteoporoza
Osteoporoza jest chorobą polegającą na postępującym ubytku masy kostnej. Osteoporoza jest chorobą podstępną i początkowo przebiega na ogół bezobjawowo. W późniejszej fazie najbardziej spektakularnymi i dramatycznymi objawami osteoporozy są złamania kości, w tym niebezpieczne złamania szyjki kości udowej.
W osteoporozie kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Konieczna jest dieta bogata w wapń oraz ruch i odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Nie należy palić papierosów.
Ogromnie istotne jest wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia i rehabilitacji.
Bardzo ważną rolę w rozwoju osteoporozy odgrywają hormony. U kobiet estrogeny, u mężczyzn zaś testosteron - działają ochronnie na układ kostny i mimo przejścia okresu menopauzy u kobiet oraz andropauzy u mężczyzn -  hormony te sa wciąż potrzebne w celu utrzymania prawidłowej masy kostnej. Ich niedobór, szczególnie występujący u kobiet w okresie postmenopauzalnym ma ogromny wpływ na szybki rozwój choroby- osteoporozy. Wpływ innych hormonów jest mniej odczuwalny, niemniej jednak nadmiar tyroksyny w nadczynności tarczycy, parathormonu w nadczynności przytarczyc czy kortyzolu w nadczynności nadnerczy może być także przyczyną utraty masy kostnej i zmniejszenia się jej gęstości.
Warto pamiętać że, fitoestrogeny (izoflawony sojowe) mając działanie estrogenne, redukują utratę masy kostnej oraz stymulują wzrost gęstości kości u kobiet w okresie menopauzalnym oraz u mężczyzn w starszym wieku.

Ponad to Super Soya Lecithin 1200:
● bierze czynny udział w odchudzaniu, zamienia tłuszcze w energię;
● zmiękcza stolec, zapobiega powstawaniu wzdęć, wspomaga wypróżniania;
● zwalcza kontuzje po treningu i pozwala na szybszy powrót do intensywnych treningów;
● pomaga przy silnych bólach stawów, u osób czułych na zmiany atmosferyczne;
● wspomaga leczenie choroby skóry m.in. wypryski, trądzik, łuszczyca, egzema, guzy cholesterolowe (tłuszczaki), daje zdrowy połysk włosom i zapobiega ich wypadaniu;
● zwiększa męski potencjał , gdyż stanowi składnik męskiego hormonu – testosteronu.

Dawkowanie: 
profilaktycznie 1-2 kapsułki dziennie po posiłku
leczniczo:  2-3 x dziennie po 2 kapsułki

Opakowanie:
100 i 250 kapsułek

Skład
Lecytyna sojowa, która zawiera: 1200 mg
fosfatydylocholinę 180 mg
fosfatydyloetanoloaminę 156 mg
fosfatydyloinozytol 120 mg

Cennnik produktów>>>     Zamówienia >>>CALINews nr 1 (13) Styczeń 2004

Lecytyna

    Lecytyna jest związkiem produkowanym przez wątrobę. Jej nazwa pochodzi od greckiej nazwy żółtka jaja (po grecku: lleci-thos) i została nadana w 1850 r. przez jej odkrywcę - Francuza, Maurice Gobleya.
Stało się tak, gdyż po raz pierwszy lecytynę wyizolowano z żółtka jaja. Lecytyna należy do lipidów, a konkretnie do fosfolipidów, które stanowią składnik każdej komórki, będąc "cegiełkami" ścian komórkowych. Do ich zadań należy filtrowanie składników odżywczych i końcowych produktów przemiany materii, prowadzenie wymiany jonowej oraz regulacja ciśnienia komórkowego. Aż 25% suchej masy mózgu składa się z fosfolipidów, ale równie wysoka jest ich zawartość w wątrobie oraz w mięśniach. W przypadku wysokich wartości cholesterolu LDL, lecytyna jest w stanie skutecznie obniżyć ten poziom. Dzienna dawka 2 gramów może znormalizować zakłócone proporcje cholesterolu LDL i HDL. Dzięki właściwościom emulgującym, może zapobiegać powstawaniu kamieni żółciowych. Według wstępnych badań, w przypadku niektórych chorób, wysokie dawki lecytyny mogą pomóc w ich leczeniu lub łagodzeniu skutków ubocznych niektórych leków. Istnieją dowody na to, że u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, lecytyna potrafi zahamować wypłukiwanie się fosfolipidów z osłonek włókien nerwowych, opóźniając lub zatrzymując rozwój tej choroby. Do czasu odkrycia soi - doskonałego źródła lecytyny - głównym produktem, z którego ją otrzymywano było jajko. Lecytyna sojowa zawiera ponadto wiele dodatkowych składników, pozytywnie działających na ludzki organizm.

    80% znajdującego się w organizmie cholesterolu jest produkowane przez wątrobę, a jedynie 20% pochodzi z naszego pożywienia. Cholestrol pochodzenia endogennego znajduje się w mózgu, nerwach, krwi i żółci, pełniąc wiele ważnych funkcji. Cholesterol jest transportowany wraz z prądem krwi po całym organizmie przy udziale specjalnych białek. Taki związek nazywany jest lipoproteiną LDL (Low Density Lipoprotein - zwanym też "złym choleterolem"). Komórki wykorzystują cholesterol tylko w ilości potrzebnej im do prawidłowego funkcjonowania. Pozostała ilość LDL nadal krąży we krwi, do momentu, aż inna lipoproteina (HDL) nie wychwyci cholesterolu i nie odtransportuje go z powrotem do wątroby. Związek, za pośrednictwem którego nadmiar cholestrolu wraca do wątroby, nazywa się HDL (High Density Lipoprotein - zwany też "dobrym cholesterolem"). Dopóki organizm dysponuje wystarczającą ilością HDL i dopóki nie ma zbyt dużo "niepotrzebnego" cholesterolu do zebrania, proces ten pozostaje w równowadze. Całkowity poziom cholesterolu we krwi nie powinien przekroczyć 200 mg%, gdyż powyżej tej wartości znacznie wzrasta niebezpieczeństwo powstania zawału serca.
Jeżeli poziom HDL spadnie poniżej 35 mg%, ryzyko wystąpienia zawału rośnie.
Prawidłowe wartości HDL wynoszą:
    45-50 mg% u mężczyzn
    55-60 mg% u kobiet

    CF Europe


Moje doświadczenia z preparatami CF/CV  - Super Soya Lecithin 1200

     Wśród szerokiej gamy produktów oferowanych w Sieci CF/CV trudno nazwać któryś mniej wartościowym. Moim ulubionym produktem jest Super Soya Lecithin 1200. Jako kryterium wyboru posłużyła mi uniwersalność tego preparatu, pracującego jako stabilizator błon biologicznych i przywracającego równowagę całemu organizmowi. Lecytyna zwiększa aktywność pewnych mózgowych neuroprzekaźników, które przenoszą informacje z jednej komórki nerwowej do innej, tym samym pomaga zwalczać stres i utrzymać procesy myślowe na wyższych poziomach. Zawdzięczamy jej dobrą pamięć, odporność na stres i komfort psychiczny.

     Osoby starsze, cierpiące na bezsenność, obniżenie sprawności organizmu, stany nerwicowe, depresje, ból w stawach, mogą wzmocnić się lecytyną, która zawiera niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki: cholinę i inozytol. Ich braki w organizmie powodują nasilenie się tych dolegliwości. W połączeniu z właściwą dietą, normalizuje stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zapobiegając odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Lecytyna nadaje zdrowy połysk włosom i zapobiega ich wypadaniu, zwiększa przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co ma związek z urodą i systemem odpornościowym.

    Nie poznano żadnych działań ubocznych lecytyny - tak więc jest bezpieczna dla wszystkich. Nie powinni zapominać o niej zarówno odchudzający się, jak i smakosze. Polepsza i przyspiesza procesy trawienne, dlatego jest godna polecenia, gdy nie odmawiamy sobie obfitych i urozmaiconych potraw. Jako lekarz stosujący terapie naturalne, chętnie polecam w swojej praktyce preparaty CV i stwierdzam, że doskonale sprawdza się ich skuteczność. Lecytynę wielokrotnie wypróbowałam w leczeniu kamicy żółciowej. Ostatnio pacjentce, ze stwierdzonym przy pomocy badania USG kamieniem żółciowym, zaleciłam lucernę, lecytynę i dietę dostosowaną do grupy krwi na okres 3 miesięcy. Już po 2 miesiącach stan chorej zdecydowanie się poprawił. Proponowana wcześniej operacja nie była potrzebna, ponieważ badanie wykazało brak złogów, a stan woreczka żółciowego uległ wyraźnej zmianie. Lecytyna okazała się równie skuteczna w leczeniu skurczów mięśni i drgań powiek, tzw. tików. Ponadto zaobserwowałam znakomite efekty w poprawie koncentracji u dzieci o spowolnionym rozwoju. Świetne rezultaty uzyskuję również w przypadkach owrzodzeń podudzi, które występuje jako powikłanie żylaków.

    Wraz z cynkiem, który aktywizuje procesy regeneracji skóry i lucerną, która działa jako antykoagulant stwarzają warunki do szybkiego gojenia, wcześniej nie gojących się ran. Z uwagi na wyjątkowo szeroki zakres działania lecytyny zachęcam wszystkich, aby na stałe włączyli ją do swojej diety.

    lek.med. Irena Łopatina


Z mojej praktyki lekarskiej...

Zaniki pamięci

Szanowna Pani Doktor! Zwracam się do Pani o pomoc w sprawie mojej 76-cio letniej matki. Na szczęście jej ogólny stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń, lecz jej pamięć bardzo szybko się pogarsza. W szpitalu nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, mimo tego bardzo często nie pamięta wydarzeń nawet z ostatnich paru dni. Czy można coś na to zaradzić?

     Pani matce, oprócz zastosowania produktu Energy&Memory, zalecam również zażywanie Triple Potency Lecithin. Składniki tych produktów wspierają funkcje układu nerwowego, szczególnie w zakresie pamięci.

Choroba Alzheimera

Mój ojciec cierpi na chorobę Alzheimera. Wiem, że ta choroba jest nieuleczalna, ale w jaki sposób można by było poprawić jego stan choć odrobinę ?

Przede wszystkim zalecam zażywanie koenzymu Q10, w dziennej dawce 40-60 mg. Powinno włączyć się jeszcze Protect 4Life  w dawce 3 x 1 tabl. z uwagi na cenne bioflawonoidy, 1 kapsułkę Triple-Potency Lecithin oraz kompleksowy suplement żywieniowy - Vital - dobrany do grupy krwi.

Zaparcia

Zwracam się w sprawie następującego problemu. Skończyłem już 68 lat i wciąż borykam się z nieustannym zatwardzeniem. Codziennie jestem zmuszony sięgać po środki przeczyszczające, jednak jest to zbyt drastyczne rozwiązanie, które bardzo mnie męczy. Jeżeli macie jakiś produkt, który może mi pomóc, proszę, napiszcie mi o tym!

Proszę koniecznie wypijać 2 litry płynów dziennie, każdego dnia jadać surowe i świeże warzywa oraz owoce  (uwzględniając grupę krwi) lub zastosować ZenThonic. Ponadto proszę zastosować Nopalin, w dawce 3 razy dziennie 1-2 tabletki, również popijając dużą ilością płynów. Warto go połączyć z preparatem Super Soya Lecithin i AC-Zymes, które wspomagają działanie Nopalinu.

Więcej tutaj>>

Wypadają mi włosy!!!

Ostatnio okropnie wypadają mi włosy. Chciałabym się dowiedzieć, który z produktów może mi pomóc i w jakim czasie należy spodziewać się poprawy?

Niektóre choroby przewlekłe, albo właśnie ich leczenie, mogły doprowadzić do wypadania włosów, wtedy trzeba zająć się leczeniem podstawowej choroby. Jeżeli wypadanie włosów nie ma konkretnej przyczyny, to w takiej sytuacji może pomóc systematyczne zażywanie dobrze dobranego najlepiej chelatowanego preparatu multiwitaminowego. Do tego celu szczególnie nadaje się Super Mega 50, ze względu na bardzo wysoką zawartość witamin z grupy B. Moje doświadczenia wskazują, że niezwykle skuteczne jest także połączenie Pro Selenium i Triple Potency Lecithin.

dr Edith Varga

Więcej porad tutaj>>>


CZAS NIE LECZY RAN...

Od kilku miesięcy wnikliwie śledzę działalność California Fitness, zgłębiając wiedzę o oferowanych produktach i ich zastosowaniu w profilaktyce zdrowotnej. Dzięki temu udało mi się przywrócić siłę i optymizm mojej córce.

Rok 2001 miał jej przynieść spełnienie osobistych planów oraz ukończenie studiów, aby mogła rozpocząć długo oczekiwany nowy etap życia. Niestety, koniec roku 2000 rozwiał większość marzeń, niszcząc poukładany świat mojego dziecka. Córka stawała się coraz bardziej nerwowa i rozdrażniona. Zajęcia na uczelni i praca zajmowały większość jej czasu, ale wyraźnie, z dnia na dzień traciła chęć do życia. Pogłębiały się widoczne od kilku tygodni problemy z koncentracją, żadna ilość snu nie usuwała narastającego zmęczenia. Sądziłam, że to przejściowe - przecież "czas leczy rany" - ale myliłam się. Monika stawała się coraz bardziej osowiała, opuszczała zajęcia i wszystko robiła na ostatnią chwilę. Uznałam, że najwyższy czas na moją ingerencję. Podsunęłam córce Stress Management B-Complex i Bee Power. Początkowo bardzo niechętnie i bez przekonania stosowała się do regularnego przyjmowania preparatów, ale wkrótce zaczęły być widoczne pierwsze efekty. Stopniowo zanikały uciążliwe huśtawki nastroju, a ogólna kondycja psychomotoryczna wracała do normy.

Przekonana o skuteczności produktów Calivita, córka sama zaczęła sięgać po lecytynę (Triple Potency Lecithin) oraz Energy&Memory, ponieważ nieubłaganie zbliżał się okres zaliczeń i obrona pracy magisterskiej. Pracowała i uczyła się na najwyższych obrotach, dzięki czemu w terminie uzyskała wszystkie wpisy i złożyła egzamin magisterski.

Dzięki suplementom, a zwłaszcza nowej serii CaliVita, odzyskałam córkę!

Wróciła jej witalność, szczery uśmiech i zapał do podejmowania nowych wyzwań niesionych przez życie. Ten sukces obydwie zawdzięczamy zastosowanym produktom oraz ludziom tworzącym struktury sieci CaliVita. Zaciągnięty w ten sposób dług wdzięczności możemy spłacić w jeden, najlepszy sposób: pogłębiając swoją wiedzę o zdrowym stylu życia, promowanym przez California Fitness, przekazywać ją dalej, dzieląc się z innymi własnymi doświadczeniami.

Wszystkim Czytelnikom życzę wiary we własne możliwości. Można ją zyskać stosując na co dzień filozofię życia lansowaną przez California Fitness, bo przecież zdrowie ciała i ducha jest tą wartością, bez której człowiek nie osiągnie sukcesu w żadnej innej dziedzinie życia. Nie pozostawiajmy swojego losu przypadkowi! Sami zajmijmy się sobą i swoimi najbliższymi!

Ewa Bryczek
CF News Nr 5, Wrzesień 2001


Choroby reumatyczne - gdy ruch sprawia ból

Łamanie i strzykanie w kościach, rwanie na niepogodę, lumbago, podagra, wypadanie dysku to tylko niektóre z popularnych określeń używanych na co dzień przez osoby borykające się z bólami kości i stawów.

Bóle kostno-stawowe dotyczą co trzeciego Polaka i są najczęstszą przyczyną naszych wizyt u lekarza. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, choroby reumatyczne, bo o nich mowa, dotykają ludzi w różnym wieku, nie tylko seniorów. Co prawda, u starszych osób występują one częściej, co jest związane z procesem starzenia się, ale wiele z nich ujawnia się już w dzieciństwie. Obecnie medycyna wyróżnia aż ponad 200 różnych chorób reumatycznych. Lekarze do tej pory nie są pewni przyczyny powstawania reumatyzmu. Wiadomo tylko, że istotne w powstawaniu tej choroby są reakcje autoimmunologiczne, w wyniku których organizm niszczy własne komórki. Nie bez znaczenia jest również "zużycie - stawów na skutek ich przeciążania, co ma miejsce w przypadku najpowszechniejszej z chorób reumatycznych, jaką jest zwyrodnienie stawów obwodowych i kręgosłupa.

Ciekawostką jest fakt, że podczas gdy inne rodzaje chorób reumatycznych znane były już w starożytności, brakuje dowodów, jakoby w tym czasie chorowano na zwyrodnienie stawów. Najprawdopodobniej choroba ta pojawił a się dużo później i tak naprawdę jest ona jednym z wyników rozwoju naszej cywilizacji. Zmianom zwyrodnieniowym w pierwszej kolejności ulegają ścięgna mięśni, co objawia się osłabieniem i pękaniem włókien kolagenu, budujących te ścięgna. Przerwane włókno kolagenu zapoczątkowuje stan zapalny, który odczuwamy najpierw jako dyskomfort, potem pojawia się ból i obrzęk całego stawu. Zignorowane objawy choroby, które na początku nie są zbyt nasilone, pogłębiają stan zapalny, który pewnego dnia może doprowadzić do całkowitego usztywnienia stawu i ostrego bólu.

I tak jak zawsze, profilaktyka chorób reumatycznych jest pod każdym względem lepsza niż leczenie. Z tego powodu należy przede wszystkim wystrzegać się czynników ryzyka, tzn.:

 • dbać o utrzymanie należnej masy ciała - każdy dodatkowy kilogram to większa praca dla naszych stawów;

 • ograniczyć nałogi palenia, nadużywania alkoholu, kawy;

 • ograniczyć spożycie węglowodanów prostych i kwasów tłuszczowych z rodzaju omega 6, które zaostrzają przebieg procesów zapalnych;

 • wzbogacić dietę w sole wapnia, fosforany, magnez, witaminę D;

 • uprawiać umiarkowane sporty - wysiłek jednak musi być systematyczny;

 • starannie leczyć wszelkie infekcje wirusowe, bakteryjne i inne przebiegające z dolegliwościami ze strony narządów ruchu;

 • nosić odpowiednie, wygodne obuwie, bieliznę bawełnianą i odzież z włókien naturalnych;

 • starannie leczyć uszkodzenia narządu ruchu, spowodowane urazem.

  Z bogatej oferty California Fitness,/CaliVita® proponujemy preparaty, które nie tylko działają profilaktycznie, ale mogą też łagodzić objawy chorób reumatycznych:
   Shark AidC- Plus, Cholestone, Triple Potency Lecithin, seria Vital, Senior Formula, Pro Selenium, Garlic Caps with Extra Parsley, Green Care.

  lek. med. Krzysztof Pudliński

  CALINews nr 6, Listopad 2002

 • Sklep Internetowy w Polsce płatność w PLN (złotówki)  - 33% zniżki dla nowych, zarejestrowanych klientów >> 

  Sklep Internetowy na terenie Unii Europejskiej i pozostałych krajów poza Unią - płatne w Euro lub walucie tych krajów ( 33% zniżki jw.) >>