STRONA GŁÓWNA  .:.  KLUB KONSUMENCKI CALIVITA .:.  KONTAKT Z NAMI .:.  ZADAJ PYTANIE
CaliNews nr 5 (17) Wrzesień 2004

Pure Yucca

Kapsułki zawierające wyciąg z łodygi jukki. Jukka wykazuje silne działanie odtruwające, pomocne w wielu schorzeniach powstających na tle wadliwej przemiany materii (np. stany zapalne/polipy jelita grubego, choroba Crohna, zapalenie stawów, dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów). Wyciąg z jukki zawiera liczne enzymy, saponiny,  pochodnych stylbenu - resweratrole, chlorofil  i chlorofiliną, antyoksydanty i inne substancje czynne.
Oprócz funkcji odtruwania, składniki jukki wspomagają wchłanianie substancji odżywczych i polepszają trawienie.
Kuracja jukką powinna trwać przynajmniej kilka tygodni.
Należy bezwzględnie pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów (ok. 2-3 litrów dziennie), ponieważ w ten sposób wspomagamy wydalanie z organizmu szkodliwych substancji.

 Pure Yucca

kod: FL0030
zawartość: 100 kapsułek
cena klubowa tutaj >>>
cena sprzedaży
tutaj >>>

Jukka

Jukka jest wiecznie zieloną rośliną, pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Karaibów. Zewnętrznie jest podobna do palmy. Ma gruby, krótki pień i liście w kształcie mieczy. Jej białe kwiaty o kształcie dzwonków tworzą formę piramid i pachną słodko w nocy. Należy do rodziny liliowatych (Liliaceae).
Indianie uważają jukkę za najpiękniejszą roślinę pustyni; czczą ją od kilkuset lat, a z powodu jej leczniczej mocy nazywają ją "drzewem życia".

Stosowana w okresie głodówki, wspomagała odtruwanie organizmu, jednocześnie zaspokajając zapotrzebowanie organizmu na enzymy, saponiny, sole mineralne, witaminy, chlorofil, antyoksydanty  i inne składniki odżywcze. Na początku kuracji jukką może wystąpić częste oddawanie moczu, biegunki oraz spadek poziomu cukru i potasu we krwi. Jest to efektem przyspieszonej przemiany materii. Przy prawidłowym dawkowaniu i diecie, objawy te powinny szybko miną

          Medycyna współczesna zalicza choroby jelita grubego (nieżyt, polipy, choroba Crohna itp.) oraz dolegliwości reumatyczne (zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa itp.) do przewlekłych chorób przemiany materii. Wiele ziół leczniczych (zwłaszcza te o działaniu moczopędnym i przyspieszającym przemianę materii), wzmagając wydalanie substancji toksycznych i szkodliwych z organizmu, może polepszyć stan zdrowia w przypadku chorób tego rodzaju. Takimi roślinami rosnącymi też u nas są mniszek lekarski, pokrzywa i biała wierzba>>.  Ale procesy odtruwające jeszcze skuteczniej pobudza jukka.

          W czym tkwi sekret jukki?
Zapewne w tym, że potrafi żyć w najbardziej skrajnych warunkach atmosferycznych: w nocy przenikliwy wiatr, w dzień prażące słońce, trwająca kilka miesięcy susza, gwałtowne burze - to wszystko nic dla jukki. Wyciąg z tej rośliny zawiera liczne enzymy, saponiny, chlorofil, antyoksydanty i inne substancje czynne.

          Jukka działa na ludzki organizm na wiele sposobów. Wspomaga wchłanianie potrzebnych substancji odżywczych, polepsza trawienie, ale najważniejszą jej funkcją jest odtruwanie, ponieważ wzmacnia i reguluje procesy wydalania. Jukka jest błogosławieństwem przede wszystkim dla osób cierpiących na przewlekłe choroby jelita grubego. A takich osób, które cierpią z powodu nieprzyjemnych objawów przewlekłego zapalenia jelita grubego jest wiele - w średnim wieku, nie wspominając już o osobach starszych. Ostatnio saponiny pozyskane z jukki stosowane są z dobrym skutkiem do leczenia zapalenia stawów.
Ta substancja, działająca jak naturalne sterydy, jeśli jest właściwie dawkowana to nie wywołuje żadnych objawów ubocznych: w przeciwieństwie do sterydów otrzymywanych syntetycznie lub pochodzenia zwierzęcego nie podrażnia przewodu pokarmowego.

          Indianie południowoamerykańscy nieprzypadkowo stosowali głodówkę w leczeniu sztywności stawów, pozwalając chorym na spożywanie tylko kilku roślin. Między innymi właśnie jukki, która zaspokajała zapotrzebowanie organizmu na enzymy, witaminy, sole mineralne oraz inne roślinne składniki odżywcze, a jednocześnie wspomagała odtruwanie organizmu.
          Kuracja jukką, trwająca kilka tygodni, rzeczywiście odmładza organizm, poprawia równowagę psychofizyczną, zapewnia dobry ogólny stan zdrowia i zwiększa odporność organizmu, dając tym samym większą ochronę przed chorobami. Obniża poziom cholesterolu we krwi i łagodzi skutki stresów.

UWAGA!

  • Podczas kuracji jukką bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Kapsułki należy popijać 1-2 dużymi szklankami wody. Należy wypijać dziennie ok. 2-3 litrów płynów, ponieważ w ten sposób wspomagamy wydalanie z organizmu substancji toksycznych.

  • Na początku kuracji jukką może wystąpić częstsze oddawanie moczu, biegunka oraz zmniejszenie się poziomu cukru i potasu we krwi. Jest to efekt przyspieszonej przemiany materii i odtruwania. Prawidłowe dawkowanie, odpowiednie odżywianie się, ewentualnie opracowana przez specjalistę dieta powinny wyeliminować te objawy.

  • Dzieci mogą zażywać preparat tylko na polecenie lekarza


Kora z Yucca a badania naukowe

 Właściwości biologiczne i mechanizm działania resweratrolu - naturalnego związku fenolowego w płytkach krwi

Badania naukowe (SYNABA II) - identyfikator rekordu:  sn130951
Przedmiotem badań było wyjaśnienie mechanizmów działania resweratrolu i innych fenolowych związków wyizolowanych z kory Yucca schidigera w płytkach krwi w warunkach in vitro.

Resweratrol (3,4',5-trihydroksystilben) jest fitoaleksyną obecną w różnych roślinach, głównie w winogronach, a także w winie, jak również w wielu owocach m.in. jabłkach, malinach czy też truskawkach. Resweratrol jest również izolowany z kory Yucca schidigera. Jest wtórnym roślinnym metabolitem należącym do klasy stilbenów (C6-C2-C6).
Resweratrol posiada wieloraką aktywność biologiczną, m.in. antynowotworową, antymutagenną, antygrzybiczą i antyzapalną. Stwierdzono, że w warunkach in vitro traktowanie płytek krwi resweratrolem powoduje zahamowanie funkcji płytek krwi.
Resweratrol hamuje adhezję płytek krwi do kolagenu i fibrynogrnu, proces degranulacji (sekrecję nukleotydów adeninowych, białek i ekspresję selektyny P) i agregację płytek krwi indukowaną ADP lub trombiną. Ponadto resweratrol redukuje syntezę eikozonoidów. Wykazano także, że badany związek fenolowy posiada aktywność antyoksydacyjną. Hamuje produkcję reaktywnych form tlenu w płytkach krwi w stanie spoczynkowym oraz w płytkach krwi stymulowanych trombiną. TRAP czy endotoksyną bakteryjną oraz redukuje peroksydację lipidów płytkowych.

Otrzymane wyniki badań wykazały, że resweratrol pełni rolę ochronną przed toksycznym działaniem nadtlenoazotynu na płytki krwi, ograniczał nitrację białek płytkowych oraz utlenianie białek i lipidów płytek krwi. Ponadto stwierdzono, że resweratrol może częściowo redukować toksyczny wpływ cisplatyny na badane komórki.

Wśród badanych związków fenolowych wyizolowanych z kory Yucca schidigera najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i antypłytkowe wykazuje 3,3',5,5'-tetrahydroksy 4'-metoksystilben, posiadający dodatkową grupę hydroksylową. Otrzymane wyniki badań wskazują, że mechanizm działania resweratrolu w płytkach krwi jest złożony i może obejmować jego wpływ na kilka dróg przekazywania sygnałów w płytkach krwi.

dr hab. Beata Olas  -  Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra Biochemii Ogólnej, Łódź
-  link: http://bazy.opi.org.pl/raporty/opisy/synaba/130000/sn130951.htm 


Antyoksydacyjny wpływ pochodnych stylbenu - działania resweratrolu na przebieg reakcji wolnorodnikowych w doświadczalnym ostrym zapaleniu trzustki.

Celem pracy było zbadanie wpływu pochodnych stylbenu na przebieg doświadczalnego ostrego zapalenia trzustki (OZT).
Ostre zapalenie trzustki (OZT) wywoływano u szczurów, samców szczepu Wistar, poprzez wsteczne podanie do przewodu wątrobowo-trzustkowego silnego prooksydanta ( utleniacza).  Badane zwierzęta podzielono na 6 grup.
Czas obserwacji i pomiar wskaźników stresu oksydacyjnego wykonywano po 3 godzinach obserwacji.
W pierwszej grupie zwierząt kontrolnych, którym podawano do przewodu wątrobowo-trzustkowego roztwór soli fizjologicznej w dawce 0,5 ml przez 15 minut nie zaobserwowano zmian w obrazie mikroskopowym trzustki oraz podwyższenia pośrednich markerów stresu oksydacyjnego.
W grupie 2 wywoływano OZT poprzez aplikowanie do przewodu wątrobowo-trzustkowego 150 μmoli ButOOH.
Grupa 3 i 4 to zwierzęta, którym podawano przez 8 dni do jamy otrzewnej syntetyczny diethylostilbestrol w dawkach 1 mg i 2 mg, następnie wywoływano OZT w sposób podany powyżej.
Grupa 5 i 6 otrzymywała dootrzewnowo resweratrol w dawkach j.w.

Wyniki. W grupie szczurów z OZT zaobserwowano nasilenie wskaźników stresu oksydacyjnego i zmian w obrazie mikroskopowym trzustki pod postacią: obrzęku podścieliska, wakuolizacji cytoplazmy komórek pęcherzykowych trzustki, przyściennej wewnątrznaczyniowej marginalizacji leukocytów, wylewów krwi poza naczynia krwionośne. Aktywność amylazy w osoczu krwi wzrastała po okresie 3-godzinnej obserwacji. W grupach badanych nr 5 i 6  uzyskano zmniejszenie nasilenia reakcji wolnorodnikowych po dootrzewnowym podaniu dietylostylbestrolu i resweratrolu. Obniżenie aktywności amylazy osocza krwi i pośrednich markerów stresu oksydacyjnego korelowało ze zmniejszeniem zmian morfologicznych w trzustce.

Wnioski. Pochodne stylbenu m.in. resweratrol -  działając jako antyutleniacze mogą łagodzić przebieg doświadczalnego modelu ostrego zapalenia trzustki wywołanego wstecznym podaniem do przewodu wątrobowo-trzustkowego silnego prooksydanta jakim jest wodoronadtlenek butylu.

Z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej AM w Gdańsku

Kierownik: dr hab. Z. Śledziński, prof. nadzw. AMG
z Katedry i Zakładu Chemii AM w Gdańsku
Kierownik : dr hab. M. Woźniak, prof. nadzw. AMG
i z Samodzielnej Pracowni Mikroskopii Elektronowej AM w Gdańsku
Kierownik: dr hab. J. Kubasik-Juraniec

http://www.amwaw.edu.pl/ppch/2002/0203/302po.htm

W jednych z badań usiłowano wykazać, iż 95 procent resweratrolu - flawonoidu zawartego w czerwonym winie - jest niszczone przez układ pokarmowy, zanim dotrze do krwi. Barry Halliwell nadal jednak wierzy, że przeciwutleniacze mogą działać. Uważa, że ponieważ polifenole, karoteny i witaminy zawarte w owocach są związane z odpornym na zniszczenia włóknistym podłożem, zalegają one dłużej w żołądku i okrężnicy, gdzie mogą neutralizować wolne rodniki. Efektem trawienia pokarmów w przewodzie pokarmowym jest ciągła produkcja wolnych rodników. Preparaty z ekstraktem samego resweratrolu  mogą nie hamować tego procesu dlatego, że zbyt szybko ulegają rozkładowi, gdyż nie są ukryte w substancji ochronnych - w błonniku roślin.(…)
Wniosek wydaje się być jasny. To, co kryje się za dobroczynnym wpływem diety bogatej w zioła, owoce i warzywa, nie może zostać odtworzone przy pomocy oczyszczonych ekstraktów czy witamin zawartych w sztucznych preparatach.(…)

Stąd stosowanie owoców, warzyw czy ziół w całości daje szanse na przedostanie się substancji leczniczych tych roślin do wnętrza organizmu tak, aby sok żołądkowy nie naruszył ich struktury. Tak doskonalą ochronę ma resweratrol w takich preparatach jak: Zenthonic, Vital AB, Senior Formula czy też Pure Yucca dodatkowo zabezpieczonej przed zniszczeniem poprzez zamknięcie kory jukki w kapsułkę.


Etiopatogeneza  choroby Leśniowskiego-Crohna

W etiopatogenezie choroby Leśniowskiego-Crohna bierze się pod uwagę czynnik genetyczny, zaburzenia immunologiczne, czynniki środowiskowe (chemiczne, bakteryjne, wirusowe) oraz psychiczne.
Wśród bakterii, które mogą odgrywać rolę w etiopatogenezie wyróżnia się pałeczkę Yersinia (jersinia), prątki gruźlicy Yersinia pseudotuberculosis (gruźlica) oraz prątki paragruźlicze.

Streszczenie angielskie: In etiopatogenesis of Leśniowski-Crohn disease we consider onvironmental genetical, immunological and psysical factors. Among the bacteria that are of importance in a disease process there are: Jarsina, tubercle bacillus and para- tubercle bacillus. We are to state the pro... of the bacteria per se doesn't influence the initiation of a disease. The initiation is caused by a change of the immune response. The introduce case shows the occurence of Leśniowski-Crohn disease proceded by Jarsinia pseudotuberculosis. That sequence of occurence doesn't prove the dependence of an effect upon the cause. What is more-there are many controversial opinions in literature considering Leśniowski-Crohn disease.

Źródło:
Wiad. Lek. 1994: 47 (19/20) s.784-787, il., bibliogr. 19 poz., sum., "Przypadek choroby Leśniowskiego-Crohna poprzedzony infekcją Yersinia pseudotuberculosis" (A case of Leśniowski-Crohn disease proceded by Yersinia pseudotuberculosis infection.) - Dąbrowska-Ufniarz Elżbieta, Jarosz Mirosław, Jarosz Olgierd, Nekanda-Trepka Anita

ARTYKUŁY POMOCNICZE:

Kiedy antybiotyki działają "za dobrze" - Jane E. Brody >>
Wykaz czynników rakotwórczych dla ludzi >>>


  Cennik       Zamówienia>>>      wyślij link             strona do druku         Sklep Internetowy>>